Msze Św. i nabożeństwa

15 min przed Mszą Św.

w I piątek miesiąca:

Chrzest Św.

W sprawie sakramentu chrztu prosimy o kontakt z proboszczem parafii ks. Przemysław Przybylski - tel. 720 751 691.

Wymagane dokumenty:

• akt urodzenia dziecka z USC (do wglądu)
  • świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka jeśli ślub został zawarty w innej parafii (do wglądu)
  • dane personalne rodziców chrzestnych oraz zaświadczenia z parafii ich zamieszkania o tym, że są praktykującymi katolikami i mogą podjąć się godności rodziców chrzestnych (kan. 874 KPK)
  • dla osób mieszkających poza tutejszą parafią zgoda proboszcza parafii ich zamieszkania na chrzest dziecka w tutejszym kościele

I Komunia Św.

• metryka chrztu dziecka
  • jeśli dziecko nie należy do naszej parafii należy przedstawić zgodę własnego proboszcza na przystąpienie do I Komunii Świętej

Bierzmowanie

W sprawie sakramentu bierzmowania prosimy o kontakt z proboszczem parafii ks. Przemysław Przybylski - tel. 720 751 691.

• metryka chrztu
  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji
  • w przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej

Małżeństwo

W sprawie sakramentu małżeństwa prosimy o kontakt z proboszczem parafii ks. Przemysław Przybylski - tel. 720 751 691.

• dowody osobiste
  • świadectwa chrztu i bierzmowania (dotyczy osób ochrzczonych w innej parafii)
  • zaświadczenie o ukończeniu katechezy przedmałżeńskiej (kurs przedmałżeński)
  • zaświadczenie o odbyciu spotkań w poradni rodzinnej
  • ostatnie świadectwa szkolne z oceną z religii (do wglądu)
  • dla par spoza parafii pisemna zgoda jednego z proboszczów na ślub w tutejszym kościele
  • dane personalne świadków oraz zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego może być dostarczone podczas drugiego spotkania

Namaszczenie chorych

W sprawie sakramentu namaszczenia chorych prosimy o kontakt z proboszczem parafii ks. Przemysław Przybylski - tel. 720 751 691.

W Kościele katolickim Namaszczenie chorych zostało odnowione w wyniku Reformy liturgicznej soboru watykańskiego II. 30 listopada 1972 roku papież Paweł VI wydał na ten temat konstytucję Sacram Unctionem Infirmorum. Współcześnie kładzie się nacisk na znaczenie uzdrawiające namaszczenia. Jak zauważył Katechizm Kościoła Katolickiego, choć w historii udzielania tego sakramentu doszło do ewolucji w kierunku rytu przedśmiertnego, jednak nigdy nie zapomniano o jego mocy przywracania zdrowia ciała i duszy

Do obrzędu używa się oleju chorych (łac. oleum infirmorum), poświęconego przez biskupa w Wielki Czwartek lub przez delegowanego kapłana. Sakrament ten dana osoba może przyjąć wielokrotnie, ilekroć nastąpi u niej znaczące pogorszenie stanu zdrowia (KKK 1515). Jeżeli choroba uniemożliwia spowiedź, łaską sakramentu, jako aktu Kościoła, któremu zostało powierzone zadanie rozwiązywania i związywania (por. Mt 18,18) jest także odpuszczenie grzechów.

Trzy sakramenty, namaszczenie, jako sakrament Ducha Świętego, udzielane razem z poprzedzającą je spowiedzią (= sakramenty uzdrowienia) i następującą po nim Eucharystią – są w pewnym sensie odpowiednikiem Sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Z reguły, w pierwszych wiekach Kościoła udzielano ich w następującej kolejności: w czasie Nocy paschalnej najpierw był chrzest, po którym następowało namaszczenie bierzmowania, a następnie ochrzczonych prowadzono na wspólną Eucharystię, włączając ich do wspólnoty Kościoła, jakby byli już w nowo odzyskanym raju.

Kapłaństwo

Wszystkich chętnych młodych mężczyzn zapraszamy do naszego diecezjalnego seminarium!

Pogrzeb