Kronika 2018

 

DATA

WYDARZENIE

14 stycznia

Odbyło się spotkanie opłatkowe grup duszpasterskich.

21 stycznia

Podczas niedzielnych Mszy Świętych ksiądz proboszcz złożył sprawozdanie za miniony rok i nakreślił plany na rok bieżący.

22 stycznia

Zakończyła się tegoroczna kolęda - odwiedziny duszpasterskie. W tym roku nieco się przedłużyła ze względu na chorobę księdza proboszcza.

28 stycznia

Podczas Mszy Św. o 10,30 śpiewał nasz chór parafialny a po Mszy Św. chętni pozostali jeszcze na wspólnym kolędowaniu.

31 stycznia

Kolejna, trzecia już, firma organmistrzowska przeprowadziła oględziny naszych organów, pod kątem ich remontu. Tym razem była to firma Ars Organum z Sulechowa.

4 lutego

Podczas Mszy Św. o godz. 10,30 poświęcone zostały świece dzieci pierszokomunijnych.

12 lutego

Kolejna, czwarta już, firma organmistrzowska przeprowadziła oględziny naszych organów, pod kątem ich remontu. Tym razem była to firma z Stargardu Gdańskiego.

13 lutego

Od południa do wieczornej Mszy Św. trwała adoracja Najświętszego Sakramentu.

16 marca

Zaplanowana na dziś Droga Krzyżowa z kościoła na cmentarz nie odbyła się, ze względu a powrót zimowej pogody; nabożeństwo miało miejsce w kościele.

18 marca

Podczas Mszy Św. o godz. 10:30 poświęciliśmy dzieciom komunijnym medaliki.

19 marca

W uroczystość św. Józefa odczytaliśmy akt zawierzenia naszej archidiecezji świętemu. Mszę Św. koncelebrował z księdzem proboszczem i kazanie wygłosił ks. kan. Jan Reszelewski.

20 marca

Katecheci dekanatu kórnickiego zebrali się w naszej parafii na kolejnym spotkaniu formacyjnym.

28 marca

Po Mszy Św. budowaliśmy Grób Pański. Do pracy przyszli: Grażyna Kędzierska, Zofia Świt - Pawęzowska, rodzina Rzepka, Mikołaj Senk, Marcin Wolski z synem Bartkiem oraz młodzież: Kinga Kirschke, Adrian Strugarek, Miłosz Sęk, uczniowie klasy VII z naszej szkoły. Ciemnicę tradycyjnie przygotowali państwo Elżbieta i Daniel Sęk.

29 kwietnia

W V Niedzielę Wielkanocną przeżywaliśmy rocznicą ubiegłorocznej I Komunii Świętej.

30 kwietnia

Pan Zbigniew Michalak z Brzostku, w związku z przejściem na emeryturę, przestał opiekować się naszym cmentarzem.

Po nim pracę tę przejął zakład pogrzebowy Dalia z Zaniemyśla.

6 maja

Sześcioro dzieci z klasy III przystąpiło do I Komunii Świętej.

7-9 maja

Podczas Dni Krzyżowych modliliśmy się o dobre urodzaje, za głodujących oraz o błogosławieństwo Boże dla rolniczych rodzin.

12 maja

Biały tydzień po I Komunii Św. dzieci zakończyły Mszą Św., nabożeństwem majowym i wręczeniem pamiątek w ośrodku rekolekcyjnym w Nadziejewie.

26 maja

Zanim rozpocznie się utwardzenie parkingu wykonane zostało przyłącze kanalizacyjne probostwa, aby potem nie przekopywać zrobionego już parkingu.

1-8 czerwca

Firma Bolesław Spochacz z Ruszkowa wykonała utwardzenie parkingu przykościelnego o powierzchni 875 mkw. Wykonano to tłuczniem granitowym ze Strzegomia w obramowaniu z krawężników o łącznej długości około 160m. Wykonano dwie studzienki dla odprowadzenia wód opadowych. Przy okazji wykonano przyłącze kanalizacyjne długości ok. 25m, z myślą o przyszłej kanalizacji we wiosce. Wyrudowano też trzy pieńki po drzewach usuniętych z terenu przykościelnego jeszcze za poprzednich proboszczów, a które przeszkadzały w koszeniu trawy. Do wykonania pozostał wysiew trawy wokół parkingu.

10 czerwca

Podczas Mszy Św. o godz. 10,30 śpiewał chór Nazaret z poznańskiej parafii p.w. Św. Rodziny.

Po Mszy Św. spotkanie miało charakter towarzyski, przy grillu na ogrodzie probostwa.

16 czerwca

Dekanalna Konferencja Księży odbyła się w naszej parafii; na zakończenie roku szkolnego miała ona charakter podsumowujący, uroczysty.

25-29 czerwca

Trwały półkolonie dla dzieci z naszej Parafii, współfinansowane przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Parafialny Zespół Caritas i Parafię.

28 czerwca

W przeddzień uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła, w katedrze poznańskiej, podczas nieszporów o godz. 19,00 ksiądz arcybiskup wręczył medale za zasługi dla archidiecezji - Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis. Na wniosek księdza proboszcza, ze względu na działania w parafii i w całej archidiecezji na polu katechetycznym, takim medalem została uhonorowana Pani Joanna Staniś-Rzepka, nasza katechetka.

6 lipca

Jak co roku gościliśmy pielgrzymów VIII Grupy Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

25 lipca

Rozpoczęły się prace konserwacyjne dachu kościoła. Porosty zostały spryskane środkiem chemicznym aby w ciągu kilku dni uschły.

18/19 sierpnia

14-to osobowa grupa pielgrzymów - rowerzystów, zorganizowana przez katolicką szkołę ojców pijarów z Poznania, udająca się na Jasną Górę, nocowała w salce przy probostwie.

wrzesień 2018

Trwa konserwacja dachu kościoła. Niestety, po oczyszczeniu z mchów i porostów dachu nad kaplicą, odsłonił się fatalny stan gontu. Czeka nas wymiana całości dachu nad kaplicą, zakrystią i prezbiterium, bo nie ma sensu sztukowanie tego. Zdjęcia obrazujące stan dachu zostały udostępnione w gablotce ogłoszeń.

2 września

Podczas Mszy Św. dziecięcej zostały poświęcone przybory szkolne dzieci a po Mszy Św. odbyło się pierwsze spotkanie rodziców dzieci komunijnych.

8 września

W święto Narodzenia NMP, Matki Bożej Siewnej, została odprawiona Msza Św. dożynkowa z poświęceniem również ziarna siewnego.

7 października

W święto Matki Bożej Różańcowej poświęcone zostały różańce dzieci komunijnych.

10 października

Zakończyła się konserwacja dachu kościoła.

Dach nad prezbiterium, zakrystią i kaplicą został tymczasowo zabezpieczony blachą.

Jeszcze w październiku powinien dokonać się odbiór pracy przez konserwatora zabytków.

14 października

Wraz z całym polskim kościołem obchodziliśmy Dzień Papieski pod hasłem promieniowanie ojcostwa.

14 października

Nowy rocznik (klasa VII) zapisał się do bierzmowania.

20 i 31 października

20-go października przypadała 50-ta rocznica śmierci ks. Stanisława Helaka, naszego byłego proboszcza. Tego dnia nabożeństwo różańcowe odprawiliśmy w jego intencji, natomiast Msza Św. została odprawiona 31-go października, w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych. Tego dnia w kościele stanęła dekoracja ze zdjęciem ś.p. ks. Helaka.

1 listopada

W uroczystość Wszystkich Świętych homilię podczas Mszy Św. o godz. 14,00 wygłosił ksiądz kanonik Jerzy Krajka.

2 listopada

W Dzień Zaduszny podczas Mszy Św. o godz. 18:00 wspominaliśmy dziesięciu zmarłych w ciągu roku parafian.

11 listopada

Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Słociński, wikariusz z Kórnika, pochodzący ze Środy Wlkp.

Na początku Mszy Św. został poświęcony nowy ornat z odwzorowanym ze szczegółami wizerunkiem św. Marcina z sufitu kościoła, dar p. Małgorzat Senk.

25 listopada

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zostały poświęcone książeczki dzieci komunijnych.

27-30 listopada

Demontażem istniejących od około 150-ciu lat organów zaczął się ich kapitalny remont, który potrwa co najmniej rok.

2 grudnia

W I Niedzielę Adwentu we Mszy Św. o godz. 10:30 uczestniczyli klerycy roku 0 z ośrodka rekolekcyjnego w Nadziejewie z ks. Przemysławem Tyblewskim.

3 grudnia

Komenda Powiatowa Straży Pożarnej przeprowadziła kontrolę przestrzegania zasad przeciwpożarowych w naszym kościele.

Niezależnie od tej kontroli, w godzinach wczesno popołudniowych, załączył się alarm pożarowy kościoła, powodując przyjazd "na sygnale" trzech jednostek straży. Powodem nie był pożar ale osadzenie się wilgoci na czujkach alarmowych i automatyczne załączenie alarmu pożarowego.

23 grudnia

W salce obyło się spotkanie opłatkowe grup duszpasterskich, w którym uczestniczyło 25 osób.

31 grudnia

Jak co roku nabożeństwem dziękczynnym zakończyliśmy rok 2018.