Kronika 2017

 

DATA

WYDARZENIE

8 stycznia

W Niedzielę Chrztu Pańskiego podczas Mszy Św. o g. 10,30 kolędy śpiewał kwartet z opery poznańskiej.

15 stycznia

Podczas popołudniowego kolędowania przy żłóbku śpiewały dzieci przedszkolne i szkolne.

3 lutego

Do rozbierania choinek i dekoracji świątecznych przyszło pięciu ministrantów: Filip Zielinski, Adrian Strugarek, Jakub Pietrusiak, Nikodem Brylewski oraz Paweł Kozak.

12 lutego

Podczas Mszy Św. dziecięcej poświęcone zostały świece piętnastu dzieci pierwszokomunijnych.

15 lutego

Wykonane zostały prace z kosza: przycięte zostały korony drzew na parkingu, wyczyszczone rynny kościoła, wycięte drzewo przy dzwonnicy, które było w fatalnym stanie.

2 marca

Zdjęciem dachu i dzwonów rozpoczęły się prace remontowe dzwonnicy. Średni dzwon okazał się być pęknięty.

Również tego dnia wróciły po renowacji V, VI i IX stacja Drogi Krzyżowej. Z pozostałych stacji wróciły tylko ramy, ponieważ same obrazy są jeszcze w trakcie prac.

19 marca

Podczas niedzielnych Mszy Św. ks. kan. Andrzej Szczepaniak, kustosz nowego sanktuarium maryjnego w Buku, przedstawił historię tamtejszego obrazu Matki Bożej i zaprosił na uroczystość jego koronacji.

20 marca

Podczas wieczornej Mszy Św. oddaliśmy cześć Św. Józefowi i modliliśmy się w intencji naszej parafii. Uroczystość została przesunięta z III Niedzieli Wielkiego Postu.

25 marca

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego podczas Mszy Św. o godz. 9,00 kilku parafian podjęło się duchowej adopcji dziecka poczętego.

31 marca

W piątek IV tygodnia Wielkiego Postu po Mszy Św. o godz. 17,00 wyruszyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na nasz cmentarz, gdzie dotarliśmy o 18,30 i modliliśmy się za naszych zmarłych. Nabożeństwo odbyło się przy doskonałej pogodzie (około 20 stopni, bezwietrznie).

12 kwietnia

W Wielką Środę wieczorem budowaliśmy Grób Pański, który w tym roku nawiązywał do 100-tecia objawień fatimskich i 300-lecia koronacji obrazu jasnogórskiego.

21 kwietnia

Dzieci komunijne przystąpiły do pierwszej spowiedzi świętej.

23 kwietnia

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego poświęciliśmy dzieciom komunijnym medaliki.

3 maja

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski dzieci z klasy IV przeżywały rocznicę swojej Pierwszej Komunii Świętej. Homilia podczas Mszy Św. nawiązywała do 40-tej rocznicy nawiedzenia parafii przez kopię Obrazu Jasnogórskiego, która miała miejsce 26 i 27-go kwietnia 1977r.

7 maja

Piętnaścioro dzieci z klasy III przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej.

13 maja

Na zakończenie Białego Tygodnia dzieci komunijne udały się na modlitwę, zabawę i ognisko do ośrodka rekolekcyjnego w Nadziejewie.

14 maja

Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Powołania do Służby Bożej modlił się z nami, wygłosił kazania i zbierał ofiary na utrzymanie seminarium kleryk III roku, Krzysztof z Konarzewa.

24-26 maja

Podczas Dni Krzyżowych odprawiliśmy procesje błagalne o dobre urodzaje, o Boże błogosławieństwo dla rolników oraz w intencji głodujących na świecie.

31 maja - 1czerwca

Sześć osób oraz ksiądz proboszcz uczestniczyło wraz z parafią w Kórniku w pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie. Po drodze odwiedziliśmy Grunwald, Olsztyn i Toruń.

15-23 czerwca

Tegoroczna uroczystość i oktawa Bożego Ciała gromadziła liczniejszą niż poprzednimi laty grupę parafian na uczczeniu Jezusa Eucharystycznego a pogoda sprzyjała procesjom.

7 lipca

Gościliśmy ponad 60-ciu pielgrzymów VIII grupy Poznańskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.

13 lipca

Odbyła się pielgrzymka do sanktuariów maryjnych w Gostyniu, Smolicach i Borku Wlkp.

19 lipca

Po renowacji wszystkie stacje Drogi Krzyżowej zawisły spowrotem na ścianach kościoła. Renowację wykonał zakład konserwatorski Daniel Nowacki z Osiecznej.

20 sierpnia

Podczas niedzielnych Mszy Św. siostra Magdalena Glinka, elżbietanka, opowiadała o pracy misyjnej w Brazylii a po Mszach Św. zbierała ofiary na działalność misyjną.

21-25 sierpnia

Grupa 40-stu dzieci uczestniczyła w półkoloniach zorganizowanych przez Parafialny Zespół Caritas.

17-24 sierpnia

Układano kostkę granitową z prawej strony kościoła - od strony dzwonnicy.

26 sierpnia

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w czasie gdy w Polsce obchodzono 300-lecie koronacji obrazu jasnogórskiego, obchodziliśmy parafialne dożynki.

31 sierpnia

W ramach przygotowań do 250-cio lecia świątyni parafia otrzymała kamień z grobu św. Marcina w Tours wraz z dokumentem potwierdzającym jego autentyczność.

3 września

Podczas niedzielnych homilii ksiądz proboszcz przypomniał sylwetkę naszego proboszcza i jednocześnie lekarza sprzed stu lat, ks. Ludwika Marszewskiego, spoczywającego w Bninie, któremu w najbliższych dniach parafia postawi nowy nagrobek.

10 września

Poświęcone zostały przybory szkolne dzieci oraz ziarno siewne rolników.

16 września

W dekanalnym spotkaniu Żywego Różańca w Kórniku uczestniczyła czteroosobowa delegacja naszych Matek Różańcowych.

16 września

Na bnińskim cmentarzu stanął nowy nagrobek naszego byłego proboszcza, ś.p. ks. Ludwika Marszewskiego.

28 września

Katecheci dekanatu kórnickiego zebrali się na pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniu formacyjnym.

29 września

Firma organomistrzowska Paweł Dłoniak z Wrześni dokonała szczegółowych oględzin naszych organów w celu przygotowania kosztorysu kapitalnego remontu.

1 października

W pierwszą niedzielę października poświęcone zostały różańce dzieci komunijnych.

8-18 października

Ksiądz Proboszcz, Państwo Hypki ze Śniecisk i Pani Zofia Świt-Pawęzowska uczestniczyli w pielgrzymce do Armenii i Gruzji.

25 października

Konserwator zabytków dokonał odbioru prac remontowych dzwonnicy.

29 października

W liturgiczną Rocznicę Konsekracji Kościoła ksiądz proboszcz przypomniał uroczystości 200lecia konsekracji kościoła, sprzed 25 lat, z 11.11.1992r.

W gablotce ogłoszeń wywieszone zostały rysunki z 1929r. - wizualizacja rozbudowy naszego kościoła parafialnego.

9 listopada

Po renowacji wrócił feretron św. Marcina. Renowacja jest darem Urzędu Miasta Środa Wlkp. z okazji 250-cio lecia kościoła. Renowacji dokonał Jacek Jańczak z Czarnotek.

8-11 listopada

Trwały nasze rekolekcje parafialne poprzedzające uroczystość odpustową i jubileusz 250-ciu lat kościoła parafialnego. Rekolekcje poprowadził ks. Robert Klemens, filipin ze Świętej Góry w Gostyniu. Niestety, pomimo zapowiedzi wiele wcześniej i zachęt księdza proboszcza, wzięło w nich udział tylko około 50-ciu parafian. W wieczorze wspomnień przy kronikach parafialnych wzięło udział tylko 10 osób. Również tylko bardzo nieliczne rodziny udekorowały domy na ten czas.

PROGRAM REKOLEKCJI PARAFIANYCH PRZED ODPUSTEM I JUBILEUSZEM 250-CIO LECIA KOŚCIOŁA

rekolekcje prowadził ks. Robert Klemens COr

ŚRODA, 18,00 - Wniesienie kamienia z grobu św. Marcina, Msza Św. z nauką rekolekcyjną, nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

CZWARTEK, 18,00 - Msza Św. z nauką rekolekcyjną. Po Mszy Św. w salce spotkanie - wieczór wspomnień przy kronikach parafialnych i kawie (przygotowanie - Parafialna Rada Duszpasterska)

PIĄTEK, 18,00 - Msza Św. z nauką rekolekcyjną, po Mszy Św. spotkanie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania

W ŚRODĘ, CZWARTEK I PIĄTEK O GODZ. 17,30 RÓŻANIEC ZA ZMARŁYCH Z WYMIENIANKAMI, W TYM CZASIE ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENU I OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚWIĘTEJ

SOBOTA, 10,00 - Msza Św. dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu chorych i zakończenie rekolekcji.

SOBOTA, 11,00 - Rys historyczny kościoła z uwzględnieniem pracujących tu proboszczów (p. Małgorzata Senk)

Wieczorna Msza Św. o godz. 18,00 bez kazania.

W NIEDZIELĘ O GODZ. 11,00 UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA ODPUSTOWA I JUBILEUSZOWA POD PRZEWODNICTWEM KSIĘDZA ARCYBISKUPA Z UDZIAŁEM ZAPROSZONYCH KAPŁANÓW

PO MSZY ŚWIĘTEJ PROCESJA, WRĘCZENIE NOMINACJI RADNYM PARAFIALNYM ORAZ NAGRÓD W KONKURSACH SZKOLNYCH

12 listopada

Przeżywaliśmy uroczystość 250-cio lecia naszego kościoła parafialnego.

Uroczystość poprzedziły rekolekcje ogólne i szkolne (niestety - uczestniczyło bardzo niewielu parafian), prelekcja o historii parafii oraz wywiad z księdzem proboszczem w Katolickim Radiu Emaus z Poznania.

W dzień jubileuszu ukazał się artykuł w Przewodniku Katolickim oraz program w TVP Poznań - Teleskop.

Uroczystej Mszy Św. przewodniczył ksiądz arcybiskup. Koncelebrowali ks. kan. Jan Reszelewski, ks. kan. Jerzy Krajka, ks. Cezary Bukowski, księża z dekanatu: ks. kan. dziekan Franciszek Sikora, ks. Jan Pieczonka, ks. Jacek Leśniewski oraz ks. proboszcz.

Po Mszy Św. odbyła się procesja eucharystyczna a potem wręczenie aktów mianowania Radnych Parafialnych oraz nagród w konkursach szkolnych.

Obecne były władze samorządowe: starosta średzki Marcin Bednarz, wójt gminy Zaniemyśl Krzysztof Urbas oraz burmistrz Środy Wlkp. Wojciech Ziętkowski. Oni też, wraz z księdzem arcybiskupem, ufundowali nagrody w konkursach szkolnych.

Śpiewał nasz zespół muzyczny, stworzony na tę okazję.

Uczestniczyło bardzo wielu ludzi, także spoza parafii. Pogoda była doskonała.

Po Mszy Św. obiad dla zaproszonych gości odbył się w szkole a obsługiwała go restauracja Ventus z Kórnika.

W tym dniu jubilat - kościół parafialny - otrzymał dary: renowację feretronu św. Marcina - od Urzędu Miasta Środa, świece ołtarzowe - od Rolniczego kombinatu Spółdzielczego, drugi komplet świec - od Matek Różańcowych, świecznik ołtarzowy - od Urzędu Gminy Zaniemyśl, ofiarę pieniężną od mieszkańców wiosek Winna, Bożydar, Jaszkowo, Śnieciska, Jeziory.

18 listopada

W kruchcie kościoła ksiądz proboszcz zawiesił zdjęcia byłych proboszczów śnieciskich, począwszy od księdza Ludwika Marszewskiego, wykadrowane z kronik parafialnych. Jest to pamiątka po jubileuszu kościoła.

26 listopada

W Uroczystość Chrystusa Króla podczas Mszy Świętych uczciliśmy nabożeństwem eucharystycznym Chrystusa Króla.

3 grudnia

W I Niedzielę Adwentu poświęciliśmy dzieciom pierwszokomunijnym książeczki do nabożeństwa.

17 grudnia

W III Niedzielę Adwentu 20 rodzin ufundowało paczki dla 20 dzieci z naszej parafii.

Popołudniu odbyło się na probostwie spotkanie opłatkowe ministrantów i zespołu młodzieżowego.

18 grudnia

Powrócił po renowacji drugi feretron procesyjny. Renowację obu wykonała pracownia Jacka Janczaka z Czarnotek.

21 grudnia

Budowaliśmy żłóbek i ustawialiśmy dekoracje świąteczne. Niestety nie przyszedł nikt spośród młodzieży.

22 grudnia

Zakończyły się roraty, których tematyka nawiązywała do hasła rekolekcji parafialnych i szkolnych: "Kościół to jest serc wspólnota".

24 grudnia

W IV Niedzielę Adwentu poświęcone zostały żłóbki domowe oraz w kościele.

27 grudnia

Rozpoczęła się kolęda - odwiedziny duszpasterskie.

31 grudnia

Podczas nabożeństwa o godz. 17,00 podziękowaliśmy Panu Bogu za łaski otrzymane w tym roku.