Kronika 2016

DATA

WYDARZENIE

17 stycznia

Podczas Mszy Świętych ksiądz proboszcz złożył sprawozdanie z minionego roku i nakreślił plany duszpastersko ekonomiczne na nowy rok.

19 stycznia

Zakończyła się tegoroczna kolęda – odwiedziny duszpasterskie.

20 stycznia

Ministranci i zespół młodzieżowy wyjechali z księdzem proboszczem na basen w Kórniku

2 lutego

Podczas wieczornej Mszy Św. poświęciliśmy świece dzieciom pierwszokomunijnym.

3 lutego

Do rozbierania choinek i żłóbka oraz porządkowania kościoła przyszli pp. Joanna i Aleksander Rozmiarek, p. Elżbieta Sęk, p. Karol Dembiński i p. Paweł Dawidek.

4 lutego

Odbyło się spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej, podczas którego omówiono wiele spraw na najbliższy czas.

18 lutego

Rozpoczęły się prace przy kościele – układanie kotki granitowej od strony wejść oraz budowa nowych stopni do kościoła.

24-26 lutego

W środę, czwartek i piątek odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi ł je ks. Piotr Bartkowiak – kustosz sanktuarium maryjnego w G órce Duchownej. My ś l ą przewodnią była przypadająca niedługo 1050-ta rocznica Chrztu Polski.

4 marca

W I Piątek miesiąca Droga Krzyżowa wiodła przez wioskę na nasz cmentarz parafialny.

20 marca

W Niedzielę Palmową podczas Mszy Św. o 10,30 do grona ministrantów zostali przyjęci: Adam Maj, Bartosz Wolski i Jakub Śmiatacz.

23 marca

W Wielką Środę wróciły po renowacji I i II stacja Drogi Krzyżowej. Renowację jednej sfinansowali rodzice tegorocznych dzieci komunijnych a renowację drugiej sfinansował ksiądz proboszcz.

23 marca

Po wieczornej Mszy Św. w Wielką Środę wykonana została dekoracja Grobu Pańskiego.

24 marca

W Wielki Czwartek zakończyły się prace przy kościele. Ułożone zostało 310 mkw. kostki granitowej od strony wejść i wykonane zostały nowe schody do kościoła o powierzchni 17 mkw.

31 marca

Dzieci pierwszokomunijne przystąpiły do pierwszej spowiedzi świętej.

10 - 11 kwietnia

W ramach peregrynacji po niektórych parafiach naszej archidiecezji dotarła do nas kopia łaskami słynącego obrazu Świętego Józefa z poznańskiego sanktuarium Św. Józefa. Intencją tej peregrynacji jest modlitwa w intencji rodzin.Obraz dotarł w III Niedzielę Wielkanocną o godz. 17,45 i po uroczystym powitaniu, o godz. 18,00, odprawiona została Msza Św. w intencji małżonków naszej Parafiiz odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.Po Mszy Św. trwała indywidualna adoracja do Apelu Jasnogórskiego o godz. 21,00.W poniedziałek o godz. 10,00 przed obrazem modlili się proboszczowie dekanatów kórnickiego, średzkiego, kostrzyńskiego i swarzędzkiego.O godzinie 12,00 odprawiona została Mszę Św. dla wszystkich chorych i starszych z sakramentem namaszczenia chorych.O godzinie 16,00 modlitwa różańcowa prowadzona przez Wspólnotę Różańcową.O godzinie 16,30 Msza Św. z udziałem dzieci w intencji rodzin naszej Parafii.Po tej Mszy Św. pożegnaliśmy obraz.Kazania wygłosił kustosz peregrynacji, o. Stanisław Plewa, karmelita.

12 kwietnia

W godzinach wieczornych nasz kościół nawiedził ks. bp Grzegorz Balcerek i Kanclerz Kurii ks. prałat Ireneusz Dosz. Ksiądz biskup obejrzał wykonane w ostatnim czasie prace i przekazał słowa podziękowania dla wszystkich ofiarodawców i zaangażowanych w dzieło odnowy świątyni.

16 kwietnia

Grupa naszych parafian wraz z księdzem proboszczem uczestniczyła w centralnym punkcie obchodów 1050-cio lecia Chrztu Polski na stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu.

1 maja

Podczas Mszy Św. o godz. 10,30 grupa 13-tu dzieci przystąpiła do I Komunii Świętej.Darem rodziców komunijnych była renowacja jednej stacji Drogi Krzyżowej.

2-4 maja

Podczas Dni Krzyżowych modliliśmy się o dobre urodzaje, za głodujących na świecie i o błogosławieństwo dla rolniczych rodzin.W poniedziałek odbyła się procesja do krzyża przy sklepie, we wtorek – w Uroczystość Matki Bożej po Mszy Św. o 10,30 procesja wokół kościoła,w środę - do krzyża przy ul. Topolowej.W nabożeństwach wzięły udział dzieci komunijne w ramach Białego Tygodnia.

7 maja

>Na zakończenie Białego Tygodnia dzieci udały się na modlitwę, zabawę i ognisko do domu rekolekcyjnego w Nadziejewie.

8 maja

Podczas Mszy Św. o godz. 10,30 dzieci z klasy IV przeżywały rocznicę ubiegłorocznej I Komunii Świętej.

8 maja

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego podczas Mszy Św. o g. 10,30 przyjęty został nowy ministrant – Nikodem Brylewski.

29 maja

W niedzielę w Oktawie Bożego Ciała gościliśmy w naszej parafii siostrę Donatę Cyprian, elżbietankę, od ponad pięciu lat pracującą w Jerozolimie i Betlejem. Podczas Mszy Św. opowiadała o prowadzonym przez siostry domu dziecka w Betlejem a po Mszach Św. zbierała ofiary na pomoc dla tego działa.

18 czerwca

Grupa 7 osób oraz ksiądz proboszcz uczestniczyła w spotkaniu wspólnot różańcowychw sanktuarium Matki Bożej w Tulcach.

26 czerwca

Podczas Mszy Św. o godz. 10,30 śpiewał chór Nazaret z poznańskiej parafii pw. Świętej Rodziny oraz chór Schola Vitae ze Środy Wlkp. Po Mszy Św. chórzyści spotkali się przy grillu na ogrodzie proboszczowskim.

6 lipca

Do parafii dotarła VIII Grupa Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Przyjęliśmy w gościnę około 50-ciu pielgrzymów.

24 lipca

Święcenie pojazdów. Zebrane przy tej okazji ofiary posłużyły na sfinansowanie renowacji IV stacji Drogi Krzyżowej.

13 sierpnia

Po renowacji powróciły XIII i XIV stacje Drogi Krzyżowej.

15 sierpnia

W uroczystość Wniebowzięcia NMP delegacja z naszej parafii, reprezentując dekanat kórnicki, wzięła udział w dożynkach archidiecezjalnych na Świętej Górze w Gostyniu. W delegacji wzięła udział młodzież: Joanna i Zuzanna Grześkowiak oraz Filip Sęk z księdzem proboszczem.

28 sierpnia

Odbyły się dożynki parafialne. Wieńce dożynkowe przygotowały wioski Bożydar, Winna i Śnieciska.

4 września

Podczas Mszy Św. dziecięcej poświęciliśmy przybory szkolne.

11 września

W związku z minionym świętem Narodzenia NMP - Matki Bożej Siewnej - podczas obu niedzielnych Mszy Św. poświęciliśmy ziarno siewne.

30 września - 2 października

Trzy osoby z naszej parafii uczestniczyły w rekolekcjach wspólnot różańcowych w ośrodku Caritas w Zaniemyślu.

9 października

Podczas Mszy Św. dziecięcej o godz. 10,30 poświęciliśmy różańce dzieciom komunijnym.

15 października

Wyjazd do muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie i zabytkowego kościoła w Dębnie nad Wartą.

23 października

Podczas Mszy Św. o 10,30 śpiewał kwartet z opery poznańskiej.

27 października

W dwa lata po wizytacji kanonicznej parafię wizytował ksiądz dziekan Franciszek Sikora, sprawdzając czy wcielane są w życie wskazania powizytacyjne księdza biskupa.

31 października

W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych odbył się korowód świętych w wykonaniu dzieci przedszkolnych i szkolnych. Dzieci zebrały się przy szkole i w barwnym orszaku przeszły do kościoła i poprowadziły tu ostatnie nabożeństwo październikowe.

2 listopada

Wieczorna Msza Św. została odprawiona w intencji wszystkich zmarłych. Tak jak poprzednimi laty, zmarłych od poprzedniej uroczystości Wszystkich Świętych, wspominaliśmy imiennie. Rodziny tych zmarłych zapaliły znicze przy dekoracji w kościele.

9 - 11 listopada

Przeżywaliśmy nasze doroczne rekolekcje parafialne, które poprowadził ks. Grzegorz Zbączyniak z Kórnika wraz z grupą modlitewną "Bogu bliscy". Podczas rekolekcji liczna grupa parafian przyjęła sakrament chorych oraz otoczyliśmy modlitwą kandydatów do bierzmowania.Rekolekcje zakończył odpust parafialny z procesją eucharystyczną.

12 listopada

Jako przedłużenie rekolekcji i święta Niepodległości wyświetlony został z salce film pt. "Żołnierz niezłomny Kościoła" o bohaterskiej postawie ks. abpa Antoniego Baraniaka.

16 listopada

Grupa 15-tu naszych młodych parafian z kl. III gimnazjum i I kl. ponadgimnazjalnej przyjęła z rak ks. bpa Zdzisława Fortuniaka sakrament bierzmowania. Z powodu awarii prądu w całej okolicy bierzmowanie odbyło się w kameralnym nastroju, przy świecach.

20 listopada

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata podczas Mszy Św. o g. 10,30 odczytaliśmy Akt Intronizacji Chrystusa Króla w naszym narodzie a młodzież bierzmowana otrzymała pamiątki przyjęcia tego sakramentu.

25 listopada

Z racji minionego święta Św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej - podczas Mszy Św. śpiewał chór Schola Vitae.

04 grudnia

Podczas Mszy Św. o g. 10,30 poświęcone zostały książeczki dzieciom komunijnym.

18 grudnia

W IV Niedzielę Adwentu podczas Mszy Św. dziecięcej o g. 10,30 poświęcone zostały żłóbki.

18 grudnia

Również w IV Niedzielę Adwentu osoby należące do Parafialnych Rad Duszpasterskiej i Ekonomicznej, Parafialnego Zespołu Caritas, Matki Różańcowe uczestniczyli we wspólnym spotkaniu opłatkowym, które odbyło się popołudniu w szkole.

31 grudnia

Nabożeństwem dziękczynno - błagalnym zakończyliśmy rok 2016.