Kronika 2012

DATA

WYDARZENIE

14 stycznia

zakończyła się wizyta duszpasterska, kolęda; okazało się, że jest nas 902 osoby w 228 domach.

2 lutego

dzieciom pierszokomunijnym zostały poświęcone świece.

2 lutego

po Mszy Świętej rozbieraliśmy dekoracje świąteczne; pomagali przy tym ministranci, kandydaci do bierzmowania a z dorosłych Mirosława Kozak, Joanna Rzepka, Elżbieta Sęk i Paweł Dawidek.

11 lutego

w święto Matki Bożej z Lourdes, XX Światowy Dzień Chorego, 16-tu chorych i starszych parafian podczas wieczornej Mszy Św. przyjęli sakrament namaszczenia.

22 lutego

w Środę Popielcową podczas wieczornej Mszy Św. śpiewał chór Schola Vita ze Środy Wlkp.

5-16 marca

trwały prace związane z wymianą I części ławek: wyniesiono stare, wymyto podłogę i zaimpregnowano na nowo olejem do drewna. Po nowe ławki pojechał pan Andrzej Bartkowiak i ustawiono w kościele.

12-14 marca

rekolekcje szkolne dla naszych dzieci poprowadził ks. Marcin Głowiński, doktorant na KUL-u.

16 marca

w piątek III tygodnia Wielkiego Postu przeszliśmy Drogą Krzyżową z kościoła na cmentarz; rozważania poszczególnych stacji czytały dzieci i młodzież a krzyż nieśli przedstawiciele poszczególnych wiosek.

17 marca

przesunięty na sobotnie południe odpust ku czci Św. Józefa zgromadził nas na wspólnej modlitwie, której przewodniczył ks. dziekan Eugeniusz Leosz.

25 marca

w związku z uroczystością Zwiastowania Pańskiego i Dniem Świętości Życia dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podjęło się 18 naszych parafian.

3 marca

przy ustawianiu Grobu Pańskiego i Ciemnicy pracowali Pan Józef, Pani Grażyna Kędzierska, Państwo Joann i Jarosław Rzepka, Pani Zofia Powęzowska-Świt ze Słupi, Panowie Paweł Dawidek i Mikołaj Senk. Pomagała im młodzież.

7 -15 kwietnia

od Wielkiego Piątku trwała nowenna przed Świętem Bożego Miłosierdzia.

21 kwietnia

7 osób z naszej parafii uczestniczyło w spotkaniu Wspólnot Różańcowych w parafii Św. Józefa w Środzie Wlkp.

6 maja

dziewięcioro dzieci przystąpiło do I Komunii Św.

12 maja

w pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w Górce Duchownej uczestniczyło 39 osób, w tym 9 dzieci pierwszokomunijnych; po Mszy Św. i nabożeństwie zwiedziliśmy pokój, gdzie żył i zmarł bł. Edmund Bojanowski a potem spotkaliśmy się przy ognisku.

14-16 maja

podczas Dni Krzyżowych modliliśmy się o dobre urodzaje i za głodujących w świecie

22 maja

z okazji rocznicy święceń kapłańskich spotkali się koledzy ks. proboszcza wyświęceni 23 maja 1989 r. Mszę Św. o godz. 11.00 koncelebrowało 22 kapłanów, przewodniczył i homilię wygłosił ks. Wojciech Kaźmierczak, proboszcz w Rogalinie, który przez pewien czas pełnił funkcję dziekana dekanatu kórnickiego; po południu dotarło jeszcze 4 kapłanów.

23-31 maja

trwały prace związane z wyminą II części ławek: usunięcie starych, wymycie podłogi i jej impregnacja; 31 maja przywieziono i ustawiono nowe ławki.

1 czerwca

w Dzień Dziecka na wieczornej Mszy Św. zebrało się ponad 30 dzieci aby otrzymać specjalne błogosławieństwo i pamiątkowy balon.

Oktawa Bożego Ciała

podczas choroby p. Józefa na organach grał Tomasz Zięty a śpiew podczas procesji prowadziła wraz z nim p. katechetka.

16 czerwca

grupa 18-tu naszych parafian uczestniczyła w pielgrzymce do sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu w ramach obchodów 500-lecia kultu Matki Bożej.

16 czerwca
– 10 lipca

trwała konserwacja dachu i ścian kościoła; prace wykonywała firma Bolesław Spochacz z Ruszkowa; przy okazji został pomalowany płot wokół kościoła i odnowiony krzyż misyjny.

6 lipca

gościliśmy pielgrzymów VIII Grupy Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

9 lipca

grupa 18-stu naszych parafian udała się w pielgrzymce na Jasną Górę.

lipiec

dwie lipcowe nawałnice spowodowały szkody w parafii. 3.07. uderzenie pioruna uszkodziło sprzęt elektroniczny w kościele i na probostwie podłączony do linii telefonicznej; 7.07. wichura połamała gałęzie i konary drzew uszkadzając ogrodzenie kościoła i probostwa oraz lampy na cmentarzu.

sierpień

trwała impregnacja ogrodzenia kościoła; pomalowania impregnatem Alaxin Q palisander ponad 60-ciu elementów ogrodzenia podjął się Wojciech Graczyk.

18 sierpnia

dożynki parafialne rozpoczęła Msza Św. przy grocie, której przewodniczył poprzedni proboszcz ks. Cezary Bukowski; zabawa w parku trwała do 2.30.

30 sierpnia

podczas jednodniowej pielgrzymki, przy wspaniałej pogodzie, grupa 20-tu naszych parafian odwiedziła miejsce męczeństwa pierwszych polskich męczenników, Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Św. Rodziny z muzeum misyjnym w Kazimierzu Biskupim, erem kamedułów w Bieniszewie i sanktuarium maryjne w Licheniu.

8 września

w święto Narodzenia NMP błogosławiliśmy ziarno siewne i modliliśmy się za rolników.

14 września

odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla katechetów dekanatu kórnickiego.

21 września

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał odbioru prac przy kościele konserwacji dachu i ścian kościoła.

22 września
– 2 października

Justyna i Grzegorz Hypcy uczestniczyli z ks. proboszczem w pielgrzymce śladami św. Pawła na Malcie.

13 października

zakończyły się prace przy malowaniu elewacji probostwa i położeniu tynku na wejściu do budynku.

14 października

w Niedzielę Papieską obchodzoną pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny” dzieci z panią katechetką prowadziły nabożeństwo różańcowe przywołując nauczanie bł. Jana Pawła II o rodzinie.

28 października

w niedzielę obchodziliśmy jubileusz 55cio lecia pracy naszego organisty i kościelnego, Pana Józefa Borońca.

28 października

Rocznica Konsekracji Kościoła.

30 października

na cmentarzu posadzono 10 świerków w miejsce uschniętych cisów; rok wcześniej z tego samego powodu posadzono 20 krzewów tui.

2 listopada

w Dzień Zaduszny podczas wieczornej Mszy Św. modliliśmy się za zmarłych przez ostatni rok parafian 14 dorosłych i 2 dzieci.

4 listopada

w Rejonowym Spotkaniu Parafialnych Rad Ekonomicznych w Śremie wziął udział Pan Bogdan Sobkowiak

5 listopada

TRWAŁY MISJE PARAFIALNE, KTÓRE PROWADZIŁ KS. DR RAFAŁ PAJSZCZYK, ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO METROPOLITALNEGO SĄDU DUCHOWNEGO W POZNANIU. Poprzednie misje odbyły się dokładnie 13 lat temu. W misjach każdego dnia brało udział od 110 do 150 naszych parafian, sakrament chorych przyjęło ok. 90 osób.

11 listopada

Sumie odpustowej przewodniczył nasz ojciec rekolekcjonista ks. dr Rafał Pajszczyk. Do krzyża misyjnego przymocowaliśmy pamiątkową tabliczkę. Na koniec Mszy Św. ksiądz dziekan złożył w imieniu kapłanów dekanatu życzenia Panu Józefowi z okazji 55-cio lecia pracy i wręczył Jubilatowi list gratulacyjny podpisany przez wszystkich kapłanów dekanatu.

17 listopada

w Rejonowym Spotkaniu Parafialnych Rad Duszpasterskich w Śremie wzięli udział Pani Gabriela Sroka i Pan Paweł Dawidek.

18 listopada

Niedziela Pomocy dla Seminarium Duchownego. Kleryk IV roku głosił kazania, przeprowadził spotkanie z młodzieżą przed bierzmowaniem i zbierał ofiary na utrzymanie seminarium; w seminarium jest w tym momencie 99-ciu kleryków.

22 listopada

parafia otrzymała dokument o wpisaniu dzwonnicy przykościelnej do rejestru zabytków; procedura odbyła się bardzo sprawnie, została wszczęta w marcu br. na wniosek parafii, w perspektywie jej remontu.

29 listopada

odbyło się ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie katechetów dekanantu kórnickiego; część formacyjną w kościele poprowadził ks. proboszcz jako dekanalny referent katechetyczny a część szkoleniową w salce poprowadziła Pani Joanna Staniś-Rzepka jako doradca metodyczny.

2 grudnia

w I Niedzielę Adwentu podczas Mszy Św. dziecięcej do grona ministrantów został przyjęty Filip Zieliński.

10 grudnia

w 3 lata po kanonicznej wizytacji biskupiej w parafii odbyła się wizytacja dziekańska, kontrolująca wykonanie wskazań powizytacyjnych księdza biskupa.

20 grudnia

Panowie Sławomir Grześkowiak, Andrzej Jankowski i Andrzej Kozak przywieźli i ustawili choinki. Pani Grażyna Kędzierska, Zofia Powęzowska- Świt, Joanna Staniś- Rzepka, Pan Mikołaj Senk i Paweł Dawidek oraz liczna grupa młodzieży ustawiała żłóbek i dekoracje świąteczne. Były też osoby, które w ciszy domu wykonywały świąteczne dekoracje do kościoła.

Choinka przy żłóbku przybrana jest w adewntowe układanki, które część z dzieci przeznaczyła do kościoła. Odbiorą je po rozebraniu choinki.

Pani Janina Lelińska ofiarowała do żłóbka figurkę Pana Jezusa prosto z Betlejem.

Pan Mieczysław Greczka podłączył oświetlenie do gablotki ogłoszeń.

23 grudnia

w IV Niedzielę Adwentu poświęciliśmy żłóbki, które będą w naszych domach pod choinkami.

31 grudnia

podczas Mszy Św. o godz. 17.00 podziękowaliśmy Bogu za otrzymane w tym roku łaski; Msza Św. sprawowana była w intencji tych wszystkich, którzy pracą, modlitwą i ofiarą wspierali prace remontowe w tym roku; proboszcz w sprawozdaniu przedstawił zakres dokonanych działań duszpasterskich i materialnych w kończącym się roku oraz planowanych na rok następny; po Mszy Św. odprawione zostało nabożeństwo na zakończenie roku.